Černý asijský škorpion

  • Červen 27, 2014

Asijský škorpion je jednoznačně nejvíce pozornost přitahující hmyz, s jakým jsme kdy přišli do kontaktu. Nejspíše je to dáno jeho hrůzu vzbuzujícím vzhledem, ale také tím, že je považován za životu nebezpečného predátora. Jeho tělo je pokryté tvrdým krunýřem, a tak nás napadá otázka. Je vůbec vhodný ke konzumaci?

Obligátně zmíníme, že asijský škorpion je tepelně upraven, dehydratován a zapečetěn ve vakuovém obalu, který uchovává hmyz ve stavu vhodném pro konzumaci po dobu šesti měsíců. Z pojídání škorpiona nemusíte mít strach, neboť se jedná o speciálně pěstovaný druh bez jedových žláz.

Hned zkraje zodpovíme otázku položenou v úvodním odstavci. Zejména vrchní část škorpiona je tvořena krunýřem, který se dá přirovnat k trošku tvrdším chipsům s neutrální chutí, tzn. ano, škorpion je vhodný k jídlu. Při jídle je však vhodné odstranit bodák z konce ocasu (není to nezbytně nutné, odstraňujeme jen pro dobrý pocit). Pod tvrdou krustou se schovává masitá tkáň, která nás chutí moc nenadchla. Jedná se o relativně hořkou chuť podobnou játrům. V podobném duchu se nesou i klepeta a hlava. Na povrchu tvrdá skořápka nevýrazné chuti a hořká masitá tkáň vespod.

Vzhled, pověst, atraktivita a při jakékoli příležitosti magnet na pozornost. To jsou hlavní přednosti v našem případě 11 cm dlouhého škorpiona, což je na evropské a zejména české poměry opravdu obří kus hmyzu. Zklamáním je však chuť, která nejspíše zaujme jen opravdové "gurmány".

Kategorie
Chci ochutnat